Bina Otomasyon Sistemi


  • Tanıtım

Uluslararası terminolojide; BMS (Building Management Systems), BAS (Building Automation Systems) veya FMS (Facility Management Systems) gibi tanımlarla anlatılan ve dilimizde genellikle BOS (Bina Otomasyon Sistemleri) olarak karşılık bulan kavram, temel olarak bina ya da bina gruplarındaki ısıtma kazanları, klima santralları, soğutma grupları gibi mekanik cihazların, otomatik kontrolünü yapan düzenlere verilen addır.

BOS'un amacı, binadaki cihazlarla ilgili izleme, işletme ve yönetme işlerinin merkezileştirilmesidir. Binada bulunanlar için daha güvenli ve konforlu bir ortamı daha az işgücü ve enerji ile oluşturabilmek için BOS şarttır.

Bilgisayarın çok yaygın ve ucuz olmadığı dönemde yalnızca büyük ticari binalarda kurulabilen BOS, günümüzde her tip ve büyüklükteki bina için uygun bir çözüm ve iyi bir yatırım haline gelmiştir.

Doğru kurulmuş bir sistem, sağladığı iş gücü ve enerji tasarrufuyla ortalama 2-3 yıl içerisinde kuruluş maliyetini çıkartabilmektedir.

Bina Otomasyon Sisteminin Sağladığı Kolaylıklar

  • Enerji yönetimi ve tasarrufu
  • Güvenilirlik
  • Aydınlatma kontrolü
  • Tek noktadan tüm sistemlere hâkim olma
  • Alarm ve arıza bilgilerini raporlayabilme
  • Dünyanın herhangi bir yerinden internet aracılığıyla tüm sistemlere ulaşılabilme
  • Sağladığı konfor ve güvenlik

Bina otomasyon sistemleri, daha hassas ve zamanında kontrol ile enerji harcamalarını azaltır. Binada bulunanların ihtiyaçları en hızlı ve uygun şekilde karşılanır. Uyarı ve arızalardan anında haberdar olunması bakım ve onarımı çabuklaştırır. Yangın algılama, aydınlatma kontrolü gibi diğer sistemlerle entegrasyon, binada bulunanlar için daha güvenli ve konforlu bir ortam sağlar.

Otomasyon sistemi binalarda tasarrufun yanında, çok önemli bir etken olarak konfor ve kullanım kolaylığı sağlamakta ve konuta çok ciddi bir değer katmaktadır.

Klasik kontrol sistemlerinin aksine BOS, her projenin özelliğine ve ihtiyaçlarına göre değişik uygulamalar gerektiren bir sistemdir.

Kullanılan saha elemanları ve kontrol cihazları aynı olmakla birlikte her projede farklı uygulamalar gerekmesi sistem yazılımının önem ve ağırlığını arttırır.

AKILLI EVLERDE İLERİ TEKNOLOJİ UYGULAMALARI

Bulanık Mantık:

Bulanık mantık, kontrol ünitelerinde ara değerler tanımlamamıza imkân sağlayarak, ortam koşullarına daha yakın kararlar vermemizi sağlar.  Söz gelim, normal şartlardaki oda sıcaklığı size soğuk ya da aşırı sıcak geliyor olabilir. Bulanık mantık sizin ona atamış olduğunu değerlere göre sıcaklığı ayarlayarak istediğiniz konforu size sağlar.
Yapay Zekâ:

İnsana özgü olan davranışları sergilemesi beklenen bir yazılımdır. Program kendi kendine öğretiler oluşturabilmektedir. Örneğin; panelde en çok kullandığınız menünün varsayılan olarak ilk öne çıkması, hafta içleri her gün kalktığınız saati sizin genel kalkma saatiniz olarak düşünmesi ve gerekli ayarları yapıp size yine bu saatlerde uyandırması gibi işlemleri yapabilir.

Sensörler:

Gerçek dünyadaki fiziksel değerleri (örneğin, ışık, nem v.b.) kontrol elemanının anlayacağı elektriksel sinyallere çeviren aygıtlardır. Mesela yağmur sensörü kullanılarak yağmur yağarken camların kapanması sağlanabilir.

Kontrol Birimleri:

Sensörler, kontrol paneli ve kumandalardan alınan bilgilerin işlenilip uygulama elemanına gönderen sistemdir. Işık sensöründen alınan parlaklık bilgisi ile panelden sizin girdiğiniz ışık seviyesi ile karşılaştırır. Sonuca göre lambanın ışık şiddetini ayarlar. Sisteme gelen bilgileri her an değerlendirerek buna göre çözümler üretir.

Uygulama Birimleri:

Kontrol birimlerinden gelen sinyallerin fiziksel olarak harekete dönüşmesini sağlar. Mesela perdeleri açıp kapayan motor, klima, alarm, vana, kilit sistemi gibi elemanlardır.

Bu anlattığımız sistemler daha önce önceleri en çok endüstriyel anlamlarda kullanılırdı. Ama teknolojinin hızla gelişmesi ve buna paralel olarak ucuzlamasıyla birlikte bu sistemleri evlerimizde de sıkça görmeye başladık. Ve şu anda bina otomasyonu önemli bir sektör haline gelmiştir

Aslında daha önce akıllı evde kullanılan sistemleri kısmen evimizde de kullandık. İçinde bulunan yiyeceklerin son kullanma tarihini söyleyen buzdolapları, akıllı fırınlar veya klimaları bunlara örnek olarak gösterebiliriz. İşte akıllı evin işleyişi bütün bu elemanların ortak bir sistem içinde yer almasını ve tek bir elden kontrol edilebilmesini sağlamaktadır.

HVAC Otomasyonu
HVAC Otomasyonu
Gaz Algilama Sistemleri
Gaz Algilama Sistemleri
Enerji Izleme Kontrol Sistemi
Enerji Izleme Kontrol Sistemi
Aydınlatma Otomasyonu
Aydınlatma Otomasyonu
Klima Kontrolü
Klima Kontrolü