Trafo Merkezi Kurulumu


  • Tanıtım

Gelen elektrik akımının yüksek gerilimini, hizmet edeceği amaca uygun olarak azaltan veya yükseltebilen transformatörlerin bulunduğu oda veya yapılara trafo merkezleri denir.

Trafo merkezleri gerilimlerinin büyüklüğü sebebiyle açık havada bir sahaya yerleştirilir. Bir trafonun çalışmaya başlaması için öncelikle primer sarımları üzerine 220 volt gerilim uygulanmalıdır. Primer kısmında uygulanan enerji demir nüve üzerinden manyetik bir alan oluşturarak bu alanın sekonder üzerinden alıcıya ya da devreye ulaşması amaçlanmaktadır.

Elektrik enerjisi santrallerde üretildikten sonra abonelere ulaşana kadar değişik işlemlerden geçer. İlk önce santral çıkısında elektrik enerjisinin gerilimi yükseltilir. Böylece iletim yüksek gerilimle yapılmış olur. Şehir ve kasabaların girişinde yüksek gerilim düşürülerek orta gerilim haline getirilir. Son olarak da orta gelirim trafoları yardımıyla alçak gerilime çevrilir. İşte bu işlemler yerine getirilirken değişik büyüklükte ve özellikte trafolar kullanılabilir. Bu trafolar ve yardımcı elemanların yerleştiği yerlere trafo merkezleri denir.

Orta gerilimi alçak gerilime düşürmek için kurulan trafo merkezleri, estetiği bozmyacak ve güvenliği etkilemeyecek şekilde olmalıdır.